Data od průzkumové agentury Gartner vypovídají o tom, že v loňském roce poklesly tržby z prodeje podnikového software v Česku na 638 milionů eur. • Poskytovatel bezpečnostních řešení McAfee vydal prognózu 2010 Threat Predictions, která mapuje předpokládaný vývoj malwaru a nové cíle útočníků v letošním roce. • Firmy v tuzemsku mohou dosáhnout na finanční prostředky až do výše tří miliard korun na podporu výzkumných, vývojových a inovačních aktivit firem podnikajících v České republice.
Propad tržeb o 2%
Průzkumová Gartner poskytla data hovořící o propadu tržeb z prodeje podnikového softwaru v České republice v předcházejícím roce. Konkrétně poklesly loňské tržby v tomto segmentu o dvě procenta na 638 milionů eur, což v přepočtu činí zhruba 16,7 miliardy korun.
Aktuální predikce analytiků Gartner hovoří o tom, že by se v letošním roce tržby z prodeje podnikového softwaru měly pohybovat kolem 636 milionů eur. Jedná se pouze o odhad ze začátku roku, bude zajímavé slibovat reálný vývoj tržeb.
Region východní Evropy včetně České republiky vykázal minulý rok nejhorší vývoj v porovnání s ostatními částmi světa. „Zotavení českého trhu bude pomalejší než u mnoha jiných zemí v regionu. Bude záviset na stavu ekonomiky a rychlosti jejího zotavení,“ komentoval výsledky statistik analytik Gartner Fabrizio Biscotti.
Firmy nejvíce nakupovaly operační systémy. Tržby z jejich prodeje představovaly zhruba 16 procent trhu, databázové systémy měly podíl 12 procent a podnikové informační systémy ERP desetinový podíl.
Podle analýzy Gartneru do roku 2013 nejvíce meziročně porostou tržby z aplikací pro práci s daty, řízení kvality dat a bezpečnostního softwaru a webové služby.
Prognóza bezpečnosti na rok 2010
Podle prognózy McAfee se budou nové hrozby i nadále šířit přes sociální sítě. V prostředí sociálních sítí, jako je Facebook, jsou uživatelé důvěřivější a ochotní klikat i na odkazy, které by jinak vzbudily jejich podezření. Služby pro zkracování odkazů, používané např. v síti Twitter, útočníkům dále usnadňují maskovat své aktivity a dostat uživatele na podvodné weby.
McAfee dále predikuje, že Malware bude kopírovat vývoj webových technologií. Nový operační systém Google Chrome, v němž se bude používat HTML verze 5, údajně povede k dalšími přesunu aplikací z desktopu na Internet a možnosti vytvářet „bohaté“ aplikace přímo v HTML. Útočníci mají dle McAfee tento trend sledovat a snažit se napadat uživatele Google Chrome i webových prohlížečů s podporou HTML 5.
Nemilým odhadem je i pokračování nárůstu trojských koní zaměřených na internetové bankovnictví. Trojské koně prý budou schopny modifikovat prostředí webového prohlížeče tak, aby uživatel byl přesvědčen, že provádí požadovanou transakci. Malware se přizpůsobí nastavení bankovního účtu i zvyklostem uživatele (limity apod.), takže žádné podezřelé chování mnohdy nezaznamenají ani banky.
Podvodníci budou dále zneužívat zranitelnosti v Adobe Readeru a přehrávači Flash.
Infrastruktura botnetů se posune od centralizovaného řízení k řízení přes peer-to-peer systémy. Růst botnetů vede i k akcím proti nim. Distribuované řízení botnetů bude sice pro útočníky náročnější, ale vzhledem k výdělkům z botnetů (rozesílání spamu, krádeže identity…) se jim tento přechod vyplatí. Decentralizovaně řízené botnety půjdou obtížněji vystopovat i vyřadit z provozu.
Tři miliardy na výzkum a vývoj
Investice na vědu a výzkum
Firmy mohou získat finanční injekci pro podporu svých činností v oblasti vývoje, výzkum a inovací. Jsou pro ně určeny k čerpání tři miliardy korun.
Peněžní prostředky jsou pro firmy připraveny v programu Potenciál Operačního programu Podnikání a inovace. Ministerstvo průmyslu a obchodu právě dnes zveřejňuje podmínky třetí výzvy k předkládání žádostí o dotaci. Elektronické žádosti o dotace začne přijímat agentura CzechInvest 26. února 2010.
„Program Potenciál se těší velké oblibě podniků. Dokazují to aktuální čísla, která říkají, že se v tuto chvíli realizuje více než 120 projektů podpořených financemi právě z tohoto programu. Celková hodnota přislíbené dotace sahá ke dvěma miliardám korun,“ vypočítává Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.
Podpora je určena projektům vzniku či rozšíření vývojových center v oblasti průmyslového výzkumu, vývoje či inovace výrobků a technologií. Důležitou podmínkou pro přiznání dotace je, aby výstupy projektu byly přenositelné do výroby. Ve třetí výzvě podniky mohou nově zahrnout do provozních výdajů i spolufinancování nákupu materiálu potřebného pro sestrojení prototypu.
Přečtěte si také
IT byznys: půl miliardy pro firmy na informační systémy z programu ICT
IT byznys: Microsoft vyplatí firmě i4i 290 milionů dolarů za zneužití patentu
IT byznys: 15% CIO potvrdilo snížení firemních IT rozpočtů
IT byznys: bývalí zaměstnanci rostoucí hrozbou pro informační bezpečnost
IT byznys: Open-source řešení pro datové schránky
IT byznys: nová generace mobilních plateb pomocí SIM karty
IT byznys: nespokojení klienti připraví firmy ročně o 19,3 miliardy korun
IT byznys: Heureka.cz a PaySec zaručí online nakupujícím vrácení peněz
IT byznys: tržní podíl Internet Exploreru se snižuje
IT byznys: možnost psát internetové adresy jinak než latinkou