V minulém týdnu došlo k vyslovení odhadu asociace Blu-ray forum.cz o tom, že v roce 2012 bude mít přehrávače Blu-ray již více než třetina českých domácností • Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na svém webu oznámil záměr snížit jednorázový poplatek, za který si operátoři pronajímají pevné linky od dominantní Telefóniky O2, až o 41 procent. • Nová možnost pro pacienty lékařských zařízení spočívá ve vyhledání si informací o nemocech a laboratorních testech na webu.
Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne stojí za zmínku prezentace Pavla Borowiece o možnostech a potenciálu rozšíření technologie Blu-ray do českých domácností. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.
Celých 38 % domácností s Blu-ray
Asociace Blu-ray forum.cz v předchozím týdnu prostřednictvím svého předsedy správní rady pavla Botowiece prezentovala odhad vývoje trhu ses segmentem Blu-ray na českém trhu. Podle predikcí bude stále více Čechů v následujících letech místo DVD přehrávačů kupovat přístroje umožňující přehrávání filmů v moderním formátu s vysokým rozlišením Blu-ray.
Odhad asociace Blu-ray forum.cz hovoří o tom, že v roce 2012 bude mít přehrávače Blu-ray již více než třetina českých domácností. K uvedení formátu Blu-ray na český trh došlo teprve v minulém roce a prodej těchto přehrávačů podle předpovědi odborníků půjde razantně nahoru díky faktoru poklesu cen i rozšiřování nabídku filmových titulů na Blu-ray nosičích.
Pavel Borowiec z Blu-ray forum.cz pro média uvedl, že podle odhadu této asociace si do roku 2010 pořídí Blu-ray přehrávač deset procent českých domácností. V roce 2011 by jej mělo mít 21 procent a v roce 2012 už 38 procent českých domácností. Podle Borowiece bude Blu-ray disk postupně nahrazovat DVD disky, tak jako DVD disky dříve nahradily videokazety.
Mluvčího sítě elektroprodejen Euronics Bohuslav Komín řekl, že dosud jimi bylo prodáno spíše několik stovek než tisíců a prodej je tedy zatím pozvolný. Dalším faktorem může podle Komína být i cena Blu-ray disků, která je zatím výrazně vyšší než u DVD.
Od uvedení DVD na český trh v roce 1997 se v Česku podle údajů DVD Group prodalo zhruba 2,5 milionu DVD přehrávačů, rekordérů a systémů domácího kina. DVD přístroji mají disponovat letos zhruba dvě třetiny českých rodin. Podle slov Borowiece formát DVD za 11 let dosáhl masového rozšíření.
Předpoklad o zvyšující se vybavenosti domácností přehrávači Blu-ray Borowiec zdůvodnil tím, že se nabídka Blu-ray disků v Česku stále rozšiřuje a cena Blu-ray přehrávačů klesá. Zatímco dosud bylo na trh v Česku měsíčně uváděno jen několik novinek na Blu-ray nosičích, tak od podzimu se jich na pulty českých obchodů každý měsíc dostane přibližně dvacet až třicet. Od listopadu totiž na tuzemský trh vstoupí se svojí nabídkou filmů ve formátu Blu-ray pět z šesti velkých hollywoodských studií.
Snížení poplatku ČTÚ
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na svém webu minulý týden odhalil záměr snížit jednorázový poplatek, za který si operátoři pronajímají pevné linky od dominantního operátora Telefóniky O2. A to konkrétně až o 41 procent. Pravidelné měsíční platby změnou neprojdou.
Hledisko úrovně velkoobchodních cen je také měřítkem pro vývoj cen, za které služby operátoři nabízí koncovým zákazníkům. V případě zlevnění velkoobchodních poplatků mohou operátoři koncové ceny snížit. Pavel Kaidl ze společnosti GTS Novera pro média uvedl, že každé snížení nákladů vytváří operátorům prostor pro vylepšení nabízené služby či její koncové ceny. Ne jinak je tomu prý i v tomto inkriminovaném případě.
Stávající nastavení velkoobchodních cen za zpřístupnění linek Telefóniky je někde v rozmezí od 2068 korun do 2722 korun bez DPH. Záleží na tom, jestli se jedná o plný nebo sdílený přístup a o celé vedení nebo jen jeho úsek. Měsíční poplatky za pronájem se následně pohybují od 53 do 262 korun.
„Snížení cen souvisí se zavedením automatizovaného systému na zpracování objednávek na zpřístupnění účastnického vedení,“ znělo zdůvodnění ČTÚ.
Info o nemocích na webu
Na internetové stránce www.labtestsonline.cz mají nyní pacienti novou možnost vyhledat si na webu informace o nemocech a laboratorních testech. Projekt byl v minulém týdnu prezentován jeho národním koordinátorem Jaroslavem Rackem z Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni.
Počátky internetové služby lékařské biochemické a dalších odborných společností se datují někdy do období před sedmi lety. Základy tohoto servisu byly položeny ve Spojených státech amerických. Dnes je služba provozována v několika evropských zemích a v Austrálii. V USA stránku zhlédne přes milion čtenářů měsíčně. Českou mutaci webové služby nyní spustila Česká společnost klinické biochemie k 50. výročí svého vzniku.
„Člověk si tam najde o své nemoci, co znamená, a také o testech, které chorobu pomohou diagnostikovat, a sledovat, jestli se odebírá krev ze žíly, jak se na test připravit a podobně,“ uvedl pro novináře Jaroslav Racek.
Web nemá podle Racka suplovat práci lékaře, ale má pomoci pacientovi lépe se zorientovat a pochopit okolnosti jeho nemoci. Podle Racka pak má takto poučený pacient možnost lepší komunikace se svým lékařem.
Na stránkách služby naopak nejsou informace o seznamu laboratoří, kontakty na lékaře ani ceny vyšetření a úkonů. Do patřičné laboratoře odešle pacienta jeho ošetřující lékař. Majoritní většina laboratorních testů je hrazena zdravotními pojišťovnami.
Přečtěte si také
IT byznys: spuštění elektronické služby infoJednání
IT byznys: ohlášení živnosti přímo z vašeho počítače
IT byznys: ohlášení živnosti přímo z vašeho počítače
IT byznys: ČEZ přichází s elektronickou fakturací
IT byznys: jak se v Česku podporuje konkurenční prostředí v IT?
IT byznys: odškodné 20 000 pro podvedené klienty Aukro
IT byznys: návrh na snížení roamingových SMS o dvě třetiny ve státech unie
IT byznys: obliba Skype v Česku roste i přes konkurenci ICQ
IT byznys: zahájen prodej iPhone i snahy o mobilní televizi