Největší dopad krize – Museli jsme propouštět naše zaměstnance, hlásí v anketě Hospodářské komory ČR přes 40 % firem. • Malé a střední podniky vědí o bezpečnostních rizicích, ale pro ochranu informací nedělají vše, co je v jejich silách. • Stavební firmy letos investice do informačních technologií neomezí, 25 procent z nich chystá výdaje zvýšit i v době ekonomické recese.
Dopad krize zejména v redukci stavů zaměstnanců
Snižování zaměstnaneckých stavů
Negativní údaje o prudkém nárůstu nezaměstnanosti od začátku letošního roku v důsledku hospodářské krize, které pravidelně zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, potvrzují i aktuální výsledky ankety Hospodářské komory České republiky, která probíhala od konce ledna letošního roku na jejích webových stránkách a jíž se dosud zúčastnilo 441 respondentů.
Na anketní otázku „Jak se ve vaší firmě projevily negativní dopady hospodářské krize?“ odpovědělo 41,07 % respondentů tak, že jejich firma musela snížit počet zaměstnanců. Více než pětina podniků odpověděla, že pokud se situace nezlepší, bude muset uvažovat o ukončení činnosti a necelých 18 % firem přiznalo, že jim meziročně ubyly zakázky.
„Výsledky ankety věrně dokreslují situaci, která zde panovala na začátku letošního roku a v následujícím období. Mnoho firem mělo výrazný úbytek zakázek, podniky významně omezily výrobu nebo ohlásily odstávku provozů. Jedním z hlavních úsporných kroků byla redukce počtu zaměstnanců,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Ještě dodal, že v následujícím období se dá očekávat zastavení tohoto nepříznivého trendu a na konci roku je předpoklad prvních náznaků oživení. Vše ale záleží na vývoji situace v západní Evropě a na tom, jak rychle budou přijata a uvedena v život protikrizová opatření v České republice.
Jak se ve vaší firmě projevily negativní dopady hospodářské krize?
— Museli jsme snížit počet zaměstnanců (41,07%)
— Na přechodné období jsme zkrátili pracovní týden nebo omezili počet směn (5,36%)
— Meziročně nám ubyly zakázky a musíme hledat nová odbytiště (17,86%)
— Našim zaměstnancům jsme v letošním roce zmrazili platy (8,04%)
— Máme větší problémy získat provozní úvěry od banky (6,25%)
— Krize nás zasáhla velice silně, pokud se situace nezlepší, budeme zvažovat ukončení činnosti (21,42%)
Rizika pro firmy
Společnost Symantec prezentovala výsledky svého průzkumu Úložiště a zabezpečení v malých a středních podnicích v roce 2009. Studie zjistila, že malé a střední podniky sice znají rizika internetu a definovaly cíle pro zabezpečení a úložiště, ale překvapivě velký počet těchto podniků dosud nepřijal ani nejzákladnější opatření pro vlastní ochranu, například zavedení antivirové ochrany nebo zálohování dat. Studie vychází z průzkumů provedených v prvním čtvrtletí roku 2009 mezi 1 425 malými a středními podniky v 17 zemích.
Malé a střední podniky chápou problém
Náš průzkum ukazuje, že malé a střední podniky vědí o tom, jak důležité je zabezpečení. Uvádějí, že v oblasti zabezpečení se nejvíce obávají virů, ale více než 70 % z nich také říká, že se do určité míry nebo velice obávají nevyžádané pošty a narušení dat. Respondenti také udávají, že ochrana jejich informací, sítě a serverů je jejich nejdůležitější cíl (nejméně 94 % z nich uvedlo, že je do určité míry nebo velice důležitý).
„Mnoho malých a středních podniků je na křižovatce. Uvědomují si potřebu posílit svoji infrastrukturu zabezpečení IT, ale jsou na pochybách v tom, jak to udělat s omezenými zdroji,“ řekl Kevin Murray, senior director, product marketing, společnost Symantec.
Přestože malé a střední podniky chápou bezpečnostní rizika, kterým jsou vystaveny, překvapivě velký počet z nich zanedbává základní bezpečnostní opatření. Například tři z pěti (59 %) malých a středních podniků dosud nezavedly ochranu koncových bodů (software, který chrání před škodlivým kódem „koncové body“, jako jsou přenosné počítače, stolní počítače a servery). 42 % malých a středních podniků nemá řešení ochrany před nevyžádanou poštou. Téměř polovina nezálohuje stolní počítače, takže jejich důležité informace jsou ohrožené. A konečně třetina malých a středních podniků nemá ani tu nejzákladnější ochranu – antivirovou ochranu.
Čtvrtina stavařů nesníží výdaje na IT
Investice do informačních technologií považují čeští výrobci stavebních materiálů za užitečné a nebudou je ani v současné ekonomické situaci nijak výrazně omezovat; 65% firem hodlá plánované investice do IT pro nejbližší období zachovat, plných 25% pak plánuje tyto výdaje dokonce ještě zvýšit. O snížení investic tak uvažuje pouhých 10% oslovených firem. Tyto údaje vyplynuly z bleskového průzkumu provedeného společností CCV mezi padesáti stavebními firmami vystavujícími na veletrhu IBF a byly dnes představeny v rámci konferenčního programu veletrhu. Mezi prioritní opatření firem naopak patří škrtání provozních nákladů, efektivnější využívání informací a prohlubování zákaznických vztahů.
Zjištěné výsledky naznačují zlepšení investiční nálady na trhu: zatímco při podobných šetřeních z počátku roku byla investiční skepse velmi hluboká, aktuální průzkum ukazuje zlepšené vnímání současné situace. Tuto změnu je možné přisuzovat pozitivním pobídkám pro oblast stavebnictví z posledních týdnů, od deklarací veřejných zakázek až po dotační projekt Zelená úsporám ve výši 25 miliard korun, který byl zahájen ministrem Bursíkem přímo na brněnském veletrhu, podobně jako nová výzva pro čerpání finančních prostředků z Operačního programu Životní prostředí, která je zaměřena mimo jiné i na investice do energetických úspor v budovách veřejného sektoru a přináší celkem až 6 miliard korun.
Na otázku, jaká opatření byla přijata v současném období stavební recese, uvedli zástupci stavebních firem nejčastěji snižování provozních nákladů (73%), lepší využívání analýz a informací (68%), prohlubování zákaznických vztahů (61%) a expanzi na nové trhy nebo do tržní niky konkurence (42%). Pouze 22% firem mezi nejnutnějšími opatřeními uvedlo snižování investičních nákladů. S tímto zjištěním koresponduje také ochota i nadále investovat do informačních technologií.
„Většina firem v letošním roce plánuje zachovat stejnou výši výdajů do IT, 25% jich dokonce plánuje tyto výdaje navýšit,“ uvedl ředitel pro strategický marketing společnosti CCV Petr Ondrášek. O zvýšení plánovaných investic s využitím některého z dotačních programů Evropské unie navíc uvažuje plných 50% firem, přičemž 5% již má tuto formu podpory rozpracovánu.
Přečtěte si také
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun
IT byznys: nedostatečná kontrola zadluženosti zákazníků
IT byznys: významně se mění způsob připojení k Internetu u firem
IT byznys: podnikatelé poslali žádosti o dotace EU ve výši 66,6 miliardy
IT byznys: MF žádá o vstřícnost k podnikům v potížích
IT byznys: podpora EU pro malé a střední firmy
IT byznys: krize se už dotkla 90 % evropských firem
IT byznys: na začátku února dosahovala nevyžádaná pošta až 79,5 %
IT byznys: Datové schránky ušetří státu více než 200 mil. ročně
IT byznys: třetina mladistvých na Internetu obětí on-line obtěžování
IT byznys: Softwarem proti finanční kriminalitě
IT byznys: Objem celosvětově uzavíraných transakcí dosáhne minima