Economist Intelligence Unit: Česká republika se v globálním žebříčku technologické vyspělosti umístila na 31. místě. Zaostává tak za nejlepšími digitálními ekonomikami světa. • Mobilní operátor T-Mobile kvůli regulaci evropských úřadů sníží ceny volání z Evropy o 1,16 Kč na 11,93 Kč za minutu. Zlevní i příchozí hovory a SMS. • Symantec: podíl nevyžádané pošty související s klíčovými slovy football a soccer se v období od března 2010 do zahájení MS ve fotbale globálně přiblížil 25 %.
Severské země vedou v technologické vyspělosti
Podle průzkumu „Hodnocení digitálních ekonomik“, který každoročně provádí Economist Intelligence Unit ve spolupráci s IBM, se Česká republika v celkovém hodnocení umístila na 31. místě, stejně jako v roce 2009. Stále tak v technologické vyspělosti pokulhává za zbytkem světa.
Žebříčku nejvyspělejších digitálních ekonomik za rok 2010 vévodí severské státy. Na vrcholu žebříčku, který hodnotí země mimo jiné podle rozšíření a kvality jejich technologické infrastruktury, podnikatelského prostředí, právního rámce a přijímání nových technologií, skončilo Švédsko, následované Dánskem a USA. Podle průzkumu je možné konstatovat, že všech sedmdesát zemí, které se šetření zúčastnilo, dosáhlo stavu digitální připravenosti („e-readiness“).
Na výsledek průzkumu mělo vliv rozšíření a kvalita širokopásmového a mobilního připojení (na základě existujících kabelových a 3G připojení). Aspekt rozšíření ovlivnil pořadí zemí na vrcholu žebříčku: několik zemí v Evropě i Severní Americe zaznamenalo pokles v jejich hodnocení i pád v žebříčku – to proto, že jejich vysokorychlostní sítě vyžadují další rozvoj. Na druhé straně asijské země, které silně investovaly do rozvoje sítí nové generace, zaznamenaly posílení svých pozic.
Zjištění studie:
- Severské země excelují ve většině oblastí digitální ekonomiky. Dlouholetého lídra „e – readiness“ Dánsko vystřídalo na špičce Švédsko, byť jen s těsným rozdílem. Mezi šesti nejlepšími zeměmi za rok 2010 figurují i Finsko a Norsko.
- Digitálně nejvyspělejší asijské země porážejí ostatní kvalitou. Tchaj-wan, Jižní Korea a Japonsko si výrazně vylepšily své pozice, a to částečně díky vynikajícím výsledkům v porovnání se zbytkem světa v kategorii širokopásmového připojení a kvality mobilní sítě.
- Širokopásmové připojení se stává dostupnějším po celém světě. Ve 49 ze 70 zemí zařazených do průzkumu činil měsíční poplatek účtovaný největším poskytovatelem širokopásmového připojení v zemi méně než 2 procenta průměrného měsíčního příjmu domácnosti za rok 2009.
- Stále více se potvrzuje, že výrazné rozdíly v digitalizaci se stírají. Zatímco v roce 2009 oddělovala nejlepší zemi od nejhorší známka 5,9 bodů (na stupnici 1-10), v letošní studii se tento ukazatel snížil na 5,5 bodu.
T-Mobile: Nové ceny roamingu v Evropské unii
České zastoupení telekomunikační společnosti T-Mobile z důvodu regulativního opatření Evropské unie (EU) sníží ceny volání z evropských zemí o 1,16 Kč na 11,93 Kč za minutu. Pokles ceny proběhne i u příchozích hovorů a SMS. Společnost zavede i limit útraty za stahovaná data v zahraničí.
Odchozí hovory v zemích EU a EEA (Island, Lichtenštejnsko, Norsko) přijdou zákazníky T-Mobile na 11,93 Kč za minutu včetně DPH. Příchozí volání bude účtováno sazbou 4,58 Kč za minutu včetně DPH. Evropská regulace se rovněž dotkne i SMS – ta bude od 1. července stát 3,36 Kč včetně DPH. Tyto ceny se vztahují na ty tarifní zákazníky, kteří mají aktivované zvýhodnění EU, a všechny Twist uživatele. Ostatní služby (MMS, datové přenosy) jsou zpoplatněny podle standardního ceníku.
Z požadavků Evropské unie dále vyplývá nově povinnost zavést tzv. Data roaming limit. Jeho cílem je ochrana zákazníků před neočekávanými účty za užívání internetu v zahraničí. T-Mobile již tuto možnost zdarma nabídl všem klientům od letošního března. Od 1. července ale bude limit 1 500 Kč s DPH povinně zaveden všem uživatelům surfujícím v zemích EU a EEA.
Pokud zákazník vyčerpá 80 procent stanovené hranice, bude o tom informován prostřednictvím SMS. V případě dosažení 100 procent přestanou být datové služby dostupné.
Nevyžádaná pošta v souvislosti s fotbalem činila 25 %
Materiál společnosti Symantec vypovídá o tom, že se podíl nevyžádané pošty související s klíčovými slovy football a soccer v období od března 2010 do zahájení Mistrovství světa ve fotbale přiblížil 25 % veškeré nevyžádané pošty. Mistrovství světa ve fotbale je nejnovější významná světová událost, která je tímto způsobem zneužívána.
„Právě v tuto dobu tvůrci nevyžádané pošty spoléhají na obrovskou vlnu nadšení a očekávání, která zpravidla provází události, jako je mistrovství světa ve fotbale,“ řekl Paul Wood, MessageLabs Intelligence Senior Analyst. Podle něj tvůrci nevyžádané pošty, kteří se vezou na této vlně, vzbuzují zájem svých obětí nabídkou zlevněných produktů nebo lákavými odkazy. Není neobvyklé, že se událost objevuje v předmětu e-mailu, ale obsah e-mailu nemá s událostí vůbec nic společného.
Počátkem tohoto měsíce oznámil tým MessageLabs Intelligence další útoky související s Mistrovstvím světa ve fotbale. Od 2. června zachytil tým kampaň 45 cílených e-mailů se škodlivým kódem určených vedoucím pracovníkům a manažerům v brazilských společnostech, mimo jiné v chemickém, výrobním a finančním sektoru. Cílem těchto útoků využívajících taktiku sociálního inženýrství a nadšení obklopující světový šampionát bylo narušit prostřednictvím příjemců podnikové systémy a získat přístup k podnikovým informacím.
Útoky zvyšovaly svoje šance na úspěch tím, že využívaly dvě metody útoku – přílohu PDF a nebezpečný odkaz. Důvodem bylo to, že pokud brána antivirové ochrany odstraní přílohu PDF, nebezpečný odkaz zůstane ve vyčištěném e-mailu a mnohé systémy filtrování e-mailů jej doručí příjemci.
Přečtěte si také
IT byznys: obří tendr ministerstva vnitra na služby za 9 miliard
IT byznys: T-Mobile a Vodafone přes léto rozšíří služby 3G v českých městech
IT byznys: čeští IT odborníci brali v průměru 44 000 Kč
IT byznys: korupce v době krize rostla a hrozí i během ekonomického oživení
IT byznys: v Praze bylo v minulém roce registrováno 197 456 domén .CZ
IT byznys: Windows 7 si v korporacích drží tržní podíl už 7,4 %
IT byznys: růst trhu mobilních her o 5,6 miliard USD
IT byznys: ČRa nabídly internetovým operátorům místo na svých vysílačích
IT byznys: v prvním čtvrtletí 2010 rostl prodej počítačů v ČR o 8 %