Společnost Nokia spustila betaverzi své „sociální“ sítě. Po nákupu serveru Twango tak nezůstalo jen u planých řečí. Nokia se skutečně pokouší zvednout svůj multimediální kontext. • Britům někdo ukradl telefonní čísla a jiná citlivá data související se závažnými kriminálními případy. Tentokrát ovšem nešlo o profesionální crackera, server si někdo prostě odnesl.
Společnost Nokia spustila betaverzi své „sociální“ sítě s názvem Mosh. Můžete uploadovat videa, vyzváněcí tóny, obrázky a další multimédia.
Děje se tak dva týdny poté, co Nokia koupila server Twango – americkou síť pro sdílení fotografií. Představitelé Nokie s tímto krokem spojovali snahu značky stát se více multimediální. Jak se zdá, nezůstalo jen u planých řečí.
Mosh, zkratka pro „Mobile sharing“, umožňuje každému sdílet svoje melodie, obrázky, témata i videa. Stránka má mnoho společných prvků s podobnými projekty – např. možnost „tagovat“ obsah a vytvářet si tak vlastní kolekce. Stránka je zadarmo a je zpřístupněna všem uživatelům mobilních telefonů, nikoliv jen těm, kteří vlastní některý z modelů Nokie. Stačí pouze možnost přístupu na WAP. Uživatelé Nokií jsou ale přeci jen maličko zvýhodněni – mají možnost stáhnout si pro svůj telefon aplikaci, které umožňuje rychlejší přístup ke stránkám.
Stránka je pochopitelně přístupná i klasicky z počítače, což může ušetřit náklady spojené s připojením z mobilu. Stránka má limit na upload jednotlivých souborů 100 MB, celkový měsíční limit nebyl upřesněn, avšak společnost tvrdí, že je větší, než bude kdokoliv potřebovat. Pro upload je nutné být registrován, pro samotné prohlížení už to není podmínkou.
Projekt je prozatím ve fázi testování – jde o uzavřenou betaverzi, což znamená, že přístup mají prozatím pouze certifikovaní uživatelé. Kdy bude projekt spuštěn naplno, se prozatím neví.
Britům někdo ukradl server s citlivými informacemi
Většinou se na tomto místě zabýváme spíše elektronickými formami kriminality, ale tentokrát to zloději informací pojali trochu jinak. Ze sídla společnosti, která uchovává data pro britskou policii, někdo během vloupání odnesl server obsahující citlivé informace.
Společnost FTS, Forensic Telecommunications Services, se zabývá uchováváním citlivých dat (souvisejících s kriminálními případy) posbíranými z mobilních zařízení – mobilních telefonů, PDA a dalších. Data jsou pak využívána britskou policií při vyšetřování závažných případů, jakými jsou únosy a vraždy. Data byla také součástí britské protiteroristické sítě. Některé části se dokonce týkaly v současnosti vyšetřovaných případů.
Společnost FTS tvrdí, že server byl zabezpečen a není možné, aby zcizená data byla použita k ovlivnění současných či minulých případů. Samotná data už byla pomocí zálohy obnovena a společnost je nyní ještě prochází pro případ, že by se dalo něco z dat využít. Také mluvčí Scotland Yardu se vyjádřila ve smyslu, že data byla prověřena a že by incident neměl ovlivnit žádné vyšetřování. Důstojníci pracující na případech, jichž se data týkala, byli, jak dodala, upozorněni.
V šetření je i verze, že ukradení serveru nesouviselo se snahou získat citlivá data, ale že šlo o zcela obyčejnou „vloupačku“. Ze společnosti totiž zmizelo i jiné počítačové vybavení a FTS je jen jedna z mnoha společností zpracovávajících data pro metropolitní policii. Zarážející by byl v tomto případě fakt, že se někdo vcelku snadno vloupal do míst, kde jsou přechovávána citlivá data. Zneužití je pak nasnadě.
Související
IT Byznys: IBM se připravuje na akvizici a Nokia hlásí rekordní zisky
IT byznys: Američané tráví v práci 20 procent času na internetu