Čtyřdenní maratón informačních technologií je u konce. Byl výrazně menší než v předchozích letech a nedostatek vystavovatelů se pořadatelé snažili kompenzovat větší intenzitou doprovodného programu a spojením s dalšími veletrhy. Má vůbec ještě smysl, aby pokračoval v dalších letech?
Říká se, že v nejlepším se má přestat. Tento okamžik však už Invex zřejmě prošvihl a klesající zájem vystavovatelů a návštěvníků se letos výrazně projevil. Nepomohlo ani souběžné pořádní dalších veletrhů. Podle předběžných informací prošlo branami brněnského výstaviště 53 tisíc návštěvníků, což je téměř o 30 tisíc méně než loni. Také počet vystavovatelů se značně zredukoval. Zatímco před rokem jich bylo více než 500, letos se jich zúčastnilo pouhých 315.
Co je malé, nemusí být milé
To se také výrazně projevilo, pavilóny byly poloprázdné a nebýt několika souběžných veletrhů, mohl se Invex konat v tělocvičně některé z místních škol. Jedním z nich byla Interkamera, která se přesunula z Prahy, a jak už jsme zmiňovali ve středečním článku, označovat tuto akci veletrhem si už netroufají ani oficiální tiskové materiály BVV. Nechce se ani věřit, že ještě docela nedávno mohla zabírat takové rozlehlé plochy. Teď ji stačila půlka pavilonu V.
Premiéru měl na výstavišti JOB FAIR, největší mezinárodní veletrh pracovních příležitostí v ČR. Ten přivítal společnosti ze 13 zemí Evropy, které svým návštěvníkům nabízely konkrétní pracovní pozice, a měl docela velký úspěch. Důvodem však bude nejspíš skutečnost, že byl otevřen všem profesím a oborům, a ne pouze těm kolem IT. Něco na pomezí doprovodné akce a veletrhu byl pak FRANCHISE Meeting Point se čtyřdenním doprovodným programem a prezentací čtyř desítek franchisových konceptů.
O bezpečnosti podruhé
Mezi nejvýznamnější doprovodné akce, které se konaly mimo první dva odborné dny, patřila již tradiční Antivirová konference. Mezi přednášejícími byli specialisté z firem TrustPort, AVG, McAfee, Alwil a Eset. Účastníci se dozvěděli mnoho zajímavých informací, hovořilo se totiž o aktuálních trendech v tvorbě a šíření škodlivých programů a v oblastech zabezpečení obecně.
V úvodu Jakub Truschka ze společnosti TrustPort konstatoval, že k napadení malwarem dochází i u počítačů s nainstalovanou aktuální antivirovou ochranou. Odstranění aktivního škodlivého kódu pak může být velmi složité a vyžádá si třeba i novou instalaci operačního systému. Firmám proto doporučil bránit počítačovou síť bariérou, která útoky předem odrazí a přístup povolí jen prověřeným uživatelům.
„Bezpečnost je třeba brát vážně, protože množství malwaru za poslední tři roky exponenciálně narostlo. Bez bezpečnostních nástrojů má uživatel naprostou jistotu, že něco uloví i při běžném surfování,“ zdůraznil ve své přednášce virový analytik Pavel Krčma s tím, že v relativním bezpečí i nadále zůstávají uživatelé operačního systému Linux. „Virů pro Linux existuje minimum a reálně se nešíří prakticky žádné. Šance, že při běžné aktivitě na počítači ulovíte virus pro Linux, je stejná jako vyhrát ve Sportce.“
ICT Fórum zaujalo
Obrovský zájem byl také o ICT Fórum pro české a slovenské školství, jehož osmý ročník se uskutečnil ve všech sálech Kongresového centra a naznačil nové trendy ve školní výuce. Sešlo se zde přes 500 ředitelů i učitelů škol, lektorů a ICT koordinátorů ze základních a středních škol. Součástí konference byly také prezentace komerčních firem, které nabízejí různá elektronická řešení pro školy.
„Už týden před zahájením této akce jsme měli naplněnou kapacitu, proto jsme museli registraci zastavit. Pokud bude takový zájem i příští rok, budeme muset požádat pořadatele, aby nám uvolnili další prostory,“ řekl Vlastimil Bejček, ředitel Institutu celoživotního vzdělávání VUT v Brně.
Co říká oficiální zpráva
Invex, respektive Digitex, už dávno není místo, kde by byly představovány produktové či technologické novinky. Soutěží se spíše o prestižní ocenění Křišťálový disk, který letos získaly tyto exponáty: procesor Intel Atom, software pro automatické rozpoznávání řeči NovaVoice, první industriální 10GE bezdrátové zařízení TereScope TS-10 GE, komplexní řešení pro podporu vzdělávání v oblasti síťových technologií Packet Tracer 5.0, mikroprojektor MPro110 a digitální jednooká zrcadlovka Canon EOS 5D Mark II.
Veletrhy navštívila i řada významných osobností, mj. první dáma České republiky Livia Klausová, ministři Ivan Langer a Jiří Pospíšil, fotografové Jan Saudek a Sára Saudková, moderátor Leoš Mareš a samozřejmě přední osobnosti světa ICT jako Jan Mühlfeit (Microsoft), Roland Mahler (T-Mobile), Jiří Polák (SPIS), Pavel Dvořák (ČTÚ) aj. V tiskovém středisku se během čtyř dnů zaregistrovalo 658 zástupců tištěných i elektronických médií, rozhlasu a televize. Novináři přijeli z pěti zemí, vedle ČR také z Bulharska, Ruska, Slovenska a Velké Británie.
Z provedených průzkumů pak vyplývá, že více než 50% návštěvníků oceňuje posun směrem k odbornosti a 72% plánuje zúčastnit se příštího ročníku. Doufejme jen, že pořadatelé nebudou přikládat těmto číslům příliš velký význam. Opravdu by měli zvážit, zda by pořádání původní trojice veletrhů (JOB FAIR by se měl příští rok konat samostatně v červnu) v této podobě nebylo spíše kontraproduktivní. Bylo by totiž smutné sledovat další výrazné snižování počtu vystavovatelů a zrušení Invexu z důvodu, že se nezaplní ani jeden celý pavilón. Uvidíme, jak to dopadne, začátek dalších ročníků Invexu, Digitexu a Interkamery je naplánován na 5. října 2009.