Devět z deseti internetových uživatelů zaznamenalo, že je od ledna nově povoleno sázení po internetu. Vyplývá to z výzkumu agentury Mediaresearch, který měl za úkol zjistit informovanost internetové populace o spuštění online sázení a také plány respondentů účastnit se online sázení. V horizontu několika měsíců plánuje s touto formou sázení začít až třetina dotázaných.
Tři čtvrtiny respondentů i přes to, že o této možnosti ví, online sázení nezajímá. Podle agentury Mediaresearch jsou o něm podrobně informování především muži. Ženy sice informaci o jeho legalizaci zaznamenaly, ale převážně nepatří do jejich okruhu zájmů. O novinku jeví nejmenší zájem spíše lidé starší 45 let. Naopak nejvíce se o novou možnost sázení zajímají lidé se základním vzděláním a vyučení bez maturity.
Z celé třetiny dotázaných, kteří plánují internetové sázení vyzkoušet, chce 16 procent takto učinit v průběhu šesti měsíců. Nejvyšší podíl do budoucna plánovaných online sázkařů je přitom mezi lidmi do 24 let. V současné době deklaruje sázení na internetu 6 procent respondentů, z toho jedno procento k tomu využívá služeb zahraničních společností. Sázejí především o muži ve věku mezi 25 až 34 lety. Přes 60 procent lidí se sázením na internetu začínat vůbec neplánuje.
Z výzkumu také vyplývá, že uživatelé u sázení po internetu považují za největší přednosti pohodlí (45 % dotázaných) a rychlost (21 %). O něco méně si pak lidé cení vstupních bonusů (13 %) nebo možnosti live sázení (11 %), u kterého se kurz mění podle vývoje situace. Nižší poplatky oproti kamenným pobočkám a možnost získání průběžných statistik a výsledků považuje jako zásadní výhodu online sázení nejmenší část respondentů. Hlavním motivem online sázkařů tedy bude především komfort daný přístupností internetu a významná úspora času.
Možnost sázení prostřednictvím internetu začaly tuzemské sázkové kanceláře nabízet 5. ledna. Ministerstvo financí povolilo internetové sázení po dlouhých letech zamítání, aniž by se musel změnit zákon o loteriích. České sázkové kanceláře však na rozdíl od zahraničních subjektů, které u nás podle ministerstva působí nelegálně, podléhají regulaci podle herního zákona a odvádějí správní poplatky a odvody na státní dozor. Část výtěžku navíc musejí použít na veřejně prospěšné účely.
Proti internetovému sázení se od počátku staví odmítavě senát i řada poslanců. V této souvislosti připravili senátoři návrh zákona, jehož součástí byl i zákaz internetového sázení a sázení po telefonu. Tento návrh však vláda neschválila a internetovému sázení tak prozatím nestojí nic v cestě.
Přečtěte si také
Vláda neschválila návrh senátu o zákazu internetového sázení
Obavy Čechů z reklamací při nakupování na Internetu