Obchod za 7,68 miliardy dolarů není významný jen vysokou cenou, ale především svým dopadem na celou oblast informačních technologií.
Intel kupuje McAfee za 154 miliard Kč.
7,38 miliardy dolarů, tedy necelých 154 miliard Kč je cena, kterou výrobce počítačových čipů Intel zaplatí za vývojáře bezpečnostních řešení McAfee. Vzhledem k velmi vysoké ceně můžeme mluvit nejen o největší transakci v oblasti bezpečnostního průmyslu za posledních několik let, ale také o jednom z nejvýznamnějších obchodů v technologické oblasti vůbec. Intelem nabídnutá cena, představující zhruba 48 dolarů (960 Kč) na akcii, je o celých 60% vyšší, než současná tržní cena McAfee. To svědčí o velmi vysokém zájmu Intelu o tento obchod, či případně o existenci protinabídek jiných subjektů, které by tak Intel byl donucen přeplatit.
O McAfee jakožto o potencionálním akvizičním cíli se, především dvoucifernému růstu v posledních letech, už delší dobu spekulovalo. Jen málokdo ovšem očekával, že kupcem bude Intel, tedy v současnosti největší výrobce počítačových čipů na světě. Cílem akvizice McAfee ovšem není „pouhá“ expanze Intelu na nové trhy a navýšení zisku, jako spíš vývoj zcela nové generace čipů, které budou už v základu obsahovat bezpečnostní řešení. Podle Intelu budou bezpečnostní produkty přímo integrovaná v hardwaru mnohonásobně účinnější než současné softwarové produkty. Výrobce navíc bezpečnost nově považuje za jednu ze svých tří hlavních priorit, spolu s energetickou úsporností a síťovou komunikací.
Cílem Intelu tak velmi pravděpodobně je vývoj takových čipů, které budou výkonné, úsporné a zároveň uživatelům nabídnou (alespoň základní) ochranu proti bezpečnostním hrozbám. Firma se těmito kroky také bezesporu pokusí vylepšit svou pozici v oblasti mobilních zařízení, kde čelí silné konkurenci ze strany ostatních výrobců, a kde by „bezpečné“ čipy poskytly velkou konkurenční výhodu.
Pokud se Intelu a McAfee skutečně podaří představit čipy s integrovanými bezpečnostními produkty, rozsah takové události bude daleko větší, než pouze v rámci oblasti informačních technologií. Čipy se stále častěji objevují i v dalších zařízeních, jako jsou automobily, televize, telefony, nebo nejrůznější medicínské přístroje a implantáty. Množství těchto zařízení je navíc schopno komunikace se svým okolím, což je vystavuje vážným bezpečnostním rizikům, kterým by nové čipy měly zabránit. Podle dostupných informací plánuje Intel představit nové produkty vzešlé ze spolupráce s McAfee už v průběhu příštího roku.
Obchod má podporu správních rad obou společností a jedinou potencionální překážkou tak je veto ze strany antimonopolních úřadů zainteresovaných zemí. Vzhledem k tomu, že Intel a McAfee působí ve zcela odlišných oblastech a jejich spojení tak žádné velké tržní turbulence nezpůsobí, můžeme očekávat, že úřady nebudou transakci stát v cestě.
Intel navíc plánuje celou transakci zafinancovat kompletně ze svých vlastních zdrojů, což je v kontrastu k jiným probíhajícím akvizicím poměrně neobvyklé. Na druhou stranu právě Intel je jednou z firem, které si tento krok mohou dovolit – podle dostupných zdrojů drží firma zhruba 23,9 miliardy dolarů (okolo 478 miliard Kč) v hotovosti, nebo krátkodobých investicích, jako jsou dluhopisy. Po úspěšném završení akvizice bude McAfee dceřinou společností Intelu, a tak bude i nadále vystupovat pod svým vlastním jménem jako suverénní subjekt.
Zdroj: PCWorld