Po necelých deseti týdnech přichází ve sporu amerického Googlu a čínské vlády první významnější krok. Google v pondělí oznámil, že přesunul své internetové vyhledávací služby do Hongkongu. Uživatel je tak přesměrovávám na hongkongský portál, který nabízí necenzurované výsledky vyhledávání. Google chce své další aktivity na čínském trhu zachovat, otázkou však zůstává, do jaké míry to bude možné.
Společnost Google prostřednictvím svého firemního blogu oznámila, že každý návštěvník stránky google.cn, která až doposud filtrovala výsledky vyhledávání podle požadavků čínské vlády, je nyní přesměrován na hongkongskou mutaci google.com.hk. V tomto případě totiž vyhledávání není filtrováno.
K tomuto kroku se Google rozhodl po neúspěšných diskusích, které vedl poslední týdny s představiteli čínské vlády. Přichází navíc v době rostoucího napětí mezi Čínou a Spojenými státy v řadě oblastí, od svobody internetu, přes ekonomické sankce na Irán až po americký prodej zbraní Tchaj-wanu.
„Čínská vláda se v průběhu našich diskusí vyjadřovala zcela jednoznačně. Sebecenzura je přitom právní požadavek, o kterém není možné diskutovat,“ uvedl v prohlášení na blogu David Drummond, ředitel právního úseku společnosti Google. Podle něj představuje nový přístup v poskytování necenzurovaného obsahu rozumné řešení v souvislosti s výzvami, kterým Google čelil. „Jde o zcela legální krok, který by měl lidem v Číně zlepšit přístup k informacím,“ napsal Drummond.
Reakce Číny může být nekompromisní
Hongkong sice jako region spadá pod Čínu, má však samostatnou vládu, nezávislou ekonomiku a těší se větší míry svobody slova. Je to odkaz na jeho roli britské kolonie, kterou zastával do roku 1997. Poté přešel pod správu Číny, s tím, že bylo přislíbeno zachování kapitalistického systému a svobody médií po dalších 50 let.
Otázkou zůstává, zda Čína přístup na hongkongský portál uživatelům z vnitrozemí nezablokuje. Současně s přesměrováním se jim totiž zpřístupnilo množství informací, které dříve neměli k dispozici, například o protestech na náměstí Tchi-an-men z roku 1989, při kterých zahynulo několik tisíc lidí. Podle Claytona Morana, analytika společnosti The Benchmark Company je taková blokace velmi pravděpodobná. „Dalším a očekávaným krokem ze strany Číny bude znepřístupnění těchto výsledků čínským obyvatelům. V podstatě to bude znamenat konec čínského vyhledávače Google,“ uvedl Moran pro agenturu Reuters.
Pokud se tak stane, analytici se shodují, že to nebude to pro Google z pohledu finančního příjmu tak vážné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Čínský internetový trh má sice do budoucna obrovský potenciál, v současné době však v případě Googlu generuje podle odhadů pouhé jedno procento (nanejvýš dvě) jeho celkových příjmů. To představuje částku někde mezi 600 miliony a jednou miliardou dolarů.
Případná ztráta čínského trhu bude mít svůj jednoznačný důsledek. Google se totiž s velkou pravděpodobností bude snažit více prosadit na trzích jako je Jižní Korea nebo Japonsko, kde má zatím oproti Spojeným státům a Evropě zanedbatelný podíl. Zatímco na trhu vyhledávání v Německu či Francii zaujímá podle údajů společnosti comScore podíl kolem 75 procent, v Japonsku je to méně než poloviční podíl a v Jižní Koreji dokonce pouhých 8 procent. Spolu s Indií jde v obou případech o stále významně rostoucí trhy.
Google chce čínský tým zachovat
Společnost Google současně s přesměrováním webu google.cn oznámila, že chce v Číně pokračovat v oblasti výzkumu a vývoje a zachovat své obchodní zastoupení. Čínský Google má v nyní zhruba 600 zaměstnanců a jejich počet se v budoucnu bude z velké části odvíjet od toho, zda budou mít přístup ke stránce google.com.cn. Dá se očekávat také snaha o další prosazování mobilní platformy Android. To už však podle některých analytiků nemusí být tak snadné.
„Postavíte Čínu do pozice, kdy vypadá jako ten špatný, a myslíte si, že tam budete prodávat své telefony? Přeji vám hodně štěstí,“ klade si řečnickou otázku Colin Gillis, analytik společnosti BGC Financial. Podle něj poslední krok Googlu představuje pouze ukončení jedné kapitoly, ale v žádném případě celé záležitosti. Nejde, jak tvrdí Google, o kompromisní řešení, které má za cíl redukovat napětí, spíše ho ještě zintenzivní.
Hodnota akcií společnosti Google se po oznámení posledního kroku snížila o 2,5 dolarů na 557,5 dolarů. V závěru pondělí se pak uzavřela na 560,42 dolarech. Za letošní rok zaznamenaly akcie Googlu pokles o více než 10 procent.
Přečtěte si také
Google hrozí Číně: Cenzuru nebudeme tolerovat, raději odejdeme
Google je pod tlakem a údajně zvažuje opustit čínský trh
Válka Google versus Microsoft: hlavní zbraně akvizice a žaloby