• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Google Phone zřejmě nebude, firma nabídne operační systém

Jiří Kocourek
12. 11. 2007
| Články
Mobil

(Aktualizováno) Před několika dny se opět objevily spekulace o tom, že internetová společnost Google plánuje uvést na trh svůj první mobilní telefon pod označením Google Phone nebo GPhone. V minulosti se u objevily dohady o tom, že se firma stane virtuálním operátorem na britském trhu, nebo že vydraží rádiovou frekvenci pro vlastní síť v USA. Případné uvedení Google mobilu by bylo nejlepší reakcí na úspěch konkurenčního iPhone od Apple. Před několika dny konečně promluvili samotní představitelé Google.

Zástupci společnosti oznámili, že Google nabídne mobilním operátorům a programátorům softwarový systém, který přiblíží práci s Internetem v mobilu podobě práce s Internetem na osobním počítači. Podle Erica Schmidta, hlavního představitele Google, nemá americká společnost v plánu mobily v současnosti produkovat. Software zvaný Android bude mít otevřený zdrojový kód. Programátoři budou mít možnost dalšího rozvoje systému založeného na technologii Linux. První mobilní telefony se softwarem Android by se mohly dostat na veřejnost v příštím roce.

Google sice neplánuje v tuto chvíli výrobu mobilů, nicméně chce, aby jeho software byl součástí co největšího počtu mobilních přístrojů. Za tímto účelem se internetové společnosti podařilo uzavřít dohody už s 33 společnostmi, které mobilní telefony vyrábějí. Světem informačních technologií již prošlo několik zaručených zpráv o příchodu revolučního mobilního přístroje na trh. Jiné hlasy zase tvrdily, že Google se o vývoj takového telefonu nezajímá. Na trhu se také několikrát objevily fotografie, které měly být právě těmi pravými.

V srpnu tohoto roku se objevily zprávy o tom, že Google do projektu mobilního telefonu investoval stovky milionů dolarů. Údajně mělo dojít také k představení prvních prototypů mobilním operátorům. Spekulovalo se, že výrobcem Google Phone by se mohla stát společnost HTC. Ta se zaměřuje na produkci chytrých mobilů s Windows Mobile. Hovořilo se také o mobilním výrobci LG, který chystá tzv. YouTube telefon.

Spekulace o Google Phone

Wall Street Journal se tématikou chystaného Google Phone zabývá již delší dobu. V srpnu přinesl list informace o připravované podobě přístroje. Mobil se měl dostat na trh během jednoho roku a měl nabídnout bezplatné používání díky spojení inzerce ve vyhledávání, elektronické pošty a brouzdání po webu. Google se také údajně chtěl odlišit od konkurenčních mobilních telefonů kvalitnějím přístupem na Internet.

Objevily se také fámy, že společnost Google opravdu neplánuje výrobu žádného vlastního mobilního telefonu nebo komunikátoru, ale že podporuje vývoj vlastního operačního systému. Ten měl údajně konkurovat systémům Symbian a Windows Mobile. Poté došlo ještě k rozšíření této informace o to, že Google dává přednost technologii EDGE, a že podpora 3G by měla přijít později.

Technologii EDGE preferoval také Apple u svého iPhone. Kdyby došlo skutečně k uvedení Google Phone na trh, jednalo by se pravděpodobně o výrazného konkurenta iPhone. Spekulovalo se o tom, že by mobil Google možná mohl iPhone předčít svojí nižší cenou, protože by byl placen z reklamy, které bude telefon plný.

Poslední informace, které prezentoval Wall Street Journal před několika dny, hovoří o tom, že by mělo dojít k uvedení telefonů Google na trh v přítím roce. Společnost Google předpokládá, že dokáže vyvinout pokročilý software a služby, aby výrobci mobilních telefonů mohli v polovině příštího roku začít telefony s programy Google prodávat.

O zájmu Google vstoupit do oblasti mobilní komunikace hovořil i Douglas Merrill, viceprezident společnosti Google pro Engineering, na své nedávné návštěvě Prahy. Budoucnost vyhledávání je podle Douglase Merrilla hlavně v nastupující personalizaci a přesunu na mobilní platformu. Při popisu světové mapy vyhledávání, která vznikla vizualizací lokalizovaných požadavků vyhledávání, bylo dobře vidět, kde lidé po světě nejvíce hledají. Jasně svítily oblasti východního pobřeží USA, Evropy i Japonska a západu Asie. Merrill se zeptal přítomných, kde se podle nich nachází Afrika, a hned vzápětí odpověděl: do Afriky vedou jen dvě páteřní sítě a všechny přípojné body jsou velice drahé, často v rukou místní vlády. Jedinou šancí je pokrýt africký kontinent mobilním Internetem.

Android v praxi

Zdroj: Wall Street Journal: Google Phone In Development

Souvisejíci

Apple se obává černého trhu, omezuje prodej iPhone
Četí zaměstnanci Google: Odhalíme 99 % podvodných kliknutí

Rubriky: HardwareInternet

Související příspěvky

Zprávičky

Foxconn díky zájmu o umělou inteligenci zvýšil čtvrtletní zisk téměř o pětinu

15. 5. 2026
Fortinet rozšiřuje řadu FortiGate G
Zprávičky

Fortinet rozšiřuje řadu FortiGate G

14. 5. 2026
Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB
Zprávičky

Itálie má právo nařídit Metě odškodnit média, rozhodl Soudní dvůr EU

14. 5. 2026
Zprávičky

EK chystá pravidla pro věkové omezení sociálních sítí, řekla von der Leyenová

13. 5. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zprávičky

Foxconn díky zájmu o umělou inteligenci zvýšil čtvrtletní zisk téměř o pětinu

ČTK
15. 5. 2026

Tchajwanská společnost Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, zvýšila v prvním

Světový trh s polovodiči do roku 2030 přesáhne 1,5 bilionu dolarů, odhaduje TSMC

ČTK
15. 5. 2026

Světový trh s polovodiči přesáhne do roku 2030 hodnotu 1,5 bilionu dolarů (přes 31

Počet kybernetických incidentů v ČR byl v dubnu průměrný

ČTK
14. 5. 2026

Počet kybernetických incidentů v Česku byl v dubnu průměrný. Národní úřad pro kybernetickou a

Fortinet rozšiřuje řadu FortiGate G

Fortinet rozšiřuje řadu FortiGate G

Redakce
14. 5. 2026

Společnost Fortinet oznámila rozšíření svého portfolia řady FortiGate G. Modely FortiGate 3500G a FortiGate

Waymo stahuje z provozu 3800 robotaxi kvůli riziku vjezdu na zaplavenou silnici

ČTK
14. 5. 2026

Společnost Waymo stahuje z provozu ve Spojených státech zhruba 3800 robotických taxi kvůli riziku,

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Itálie má právo nařídit Metě odškodnit média, rozhodl Soudní dvůr EU

ČTK
14. 5. 2026

Italský úřad pro dohled nad komunikacemi (AGCOM) měl právo nařídit americké technologické společnosti Meta

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

Investice do AI zvyšují ceny čipů, začíná to dopadat na spotřebitele

ČTK
13. 5. 2026

Náklady na infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI) nadále rostou. Už teď se to začíná

EK chystá pravidla pro věkové omezení sociálních sítí, řekla von der Leyenová

ČTK
13. 5. 2026

Evropská komise by do léta mohla předložit návrh normy omezující používání sociálních sítí dětmi

Tiskové zprávy

ViewSonic podpořil Halu roku 2026

Q1 výsledky společnosti T-Mobile

SAP Business One řídí distribuci klimatizací a tepelných čerpadel Midea

Laboratoř ComSource je nově vybavena technologií OPSWAT Smart Touch

Společnost Zyxel Networks představuje řešení GenAI Protection na ochranu před riziky spojenými se stínovou AI

Firmy narážejí na rostoucí komplexitu moderní infrastruktury

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Kvě 19
Doporučené 19. května - 21. května

TechEd 2026

Kvě 26
Celý den

Umelá inteligencia v IT infraštruktúre

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Dual band

Timeslot

Sklik

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.