Americká internetová společnost Google začátkem týdne oznámila, že diskuse s čínskou vládou pokračují a výkonný ředitel vyjádřil svou naději dojít ke vzájemné dohodě v co nejkratší době. Současně se však objevily spekulace, podle kterých je odchod Googlu z tamního trhu velmi pravděpodobný. Na to okamžitě zareagovali investoři a mnozí začali ve velkém prodávat své akcie společnosti.
Google a jeho boj proti porušování práv a cenzuře internetu v Číně je v popředí zájmu médií už dva měsíce. V polovině ledna společnost poprvé pohrozila, že pokud se s čínskou vládou nedokáže uspokojivě domluvit na nových podmínkách, raději trh opustí. V posledních dnech to vypadá, že tato možnost ve skutečnosti nemusí být tak nereálná, jak se zpočátku zdálo.
Výkonný ředitel společnosti Eric Schmidt sice minulý týden uvedl, že věří v brzké nalezení takového řešení, v rámci kterého by Google mohl prostřednictvím svého vyhledávače poskytovat necenzurované výsledky vyhledávání. Odborníci se však vesměs shodují, že je velmi nepravděpodobné, aby čínská vláda přistoupila na nějaký kompromis.
Google je údajně na cestě z Číny
V pondělí navíc americký list Financial Times přinesl zprávu, podle které je téměř jisté, že Google čínský trh opustí. Citovány byly osoby údajně seznámené s klíčovými plány společnosti. Konečné rozhodnutí by údajně mohlo padnout v relativně krátké době.
„V okamžiku, kdy Google jednou oznámil, že nebude tolerovat cenzuru, je už prakticky nemožné si představit vývoj, ve kterém zůstane pasivní a nebude jednat,“ řekl pro agenturu Reuters Mark Natkin, ředitel pekingské poradenské firmy Marbridge Consulting, která se specializuje na čínský IT a telekomunikační trh.
Toto stanovisku ostatně potvrzuje i samotný Google. Na jednu stranu usilovně s tamní vládou vyjednává, ale na svém požadavku, že nebude cenzurovat sám sebe, ovšem trvá. „Naše stanovisko, že nebudeme cenzurovat výsledky vyhledávání, je jednoznačné. V diskusích pokračujeme, ale situaci nebudeme průběžně komentovat,“ uvedl pro Reuters jeden z tiskových zástupců Googlu pod podmínkou zachování anonymity.
Google zatím nezveřejnil žádné plány, jak bude postupovat, tedy zda bude svůj vyhledávač na adrese google.cn filtrovat nebo ho dokonce vypne. Ponechává tak v nejistotě nejen čínské uživatele, ale především akcionáře. Někteří se pod hrozbou odchodu Googlu z Číny začali ve velkém zbavovat svých akcií. Jejich hodnota tak letí dolů, v průběhu pondělního obchodování poklesla o 3 procenta na 563,18 dolarů. Od začátku roku, kdy se akcie pohybovaly na svém téměř dvouletém maximu, poklesla jejich hodnota o více než 10 procent.
Pod palbou čínské vlády
Nekompromisní čínská vláda navíc nepřestává na Google tlačit. „Pokud nerespektujete čínské zákony, jednáte nepřátelsky, nezodpovědně a ponesete veškeré následky,“ řekl minulý pátek novinářům Li Yizhon, čínský ministr průmyslu a informačních technologií, na dotaz, jak by Čína reagovala, pokud by Google jednoduše přestal filtrovat výsledky vyhledávání. Podle svého vyjádření takto Google, který stránku google.cn spustil v roce 2006, zatím činí. Přesto Čína pokračuje v silných výrocích na jeho adresu.
„Doufáme, že ať se Google rozhodne jakkoliv, bude naše zákony dodržovat. Musí tak činit i v případě, že se rozhodne Čínu opustit,“ prohlásil v úterý ministr obchodu Yao Jian s tím, že zákon firmám ukládá, aby o případném rozhodnutí z tamního trhu odejít ministerstvo řádně informovali.
„Protigooglovskou“ náladu tento týden projevila také některá čínská média. To ostatně nepřekvapuje, protože jsou prakticky pod vládním dohledem. „Země se nepřestane točit jen proto, že Google opouští Čínu. Čínský internet se velmi dobře vyvíjel i bez Googlu a můžeme si být jisti, že se stejným způsobem bude dít i bez něj,“ napsala v kritickém komentáři zpravodajská agentura Xinhua.
Čínský trh má obrovský potenciál
Podle analytiků by mohl Google případného odchodu s odstupem času litovat. Čínská ekonomika je totiž v současné době jednou z nejrychleji rostoucích na světě a čínský internet navíc čítá zhruba 380 milionů uživatelů. Jen za poslední rok jejich počet narostl o více než 120 milionů.
Právě z tohoto důvodu čínský internetový trh představuje z pohledu příležitostí pro další zisky obrovský potenciál do budoucna. A to i přesto, že na poli vyhledávání s podílem zhruba 62 procent vládne vyhledávač Baidu. Hodnota akcií této společnosti vzrostla od poloviny ledna o téměř polovinu a v současné době činí 573 dolarů. V případě, že by Google z Číny odešel, mohl by Baidu snadno získat velkou část z jeho zhruba 14procentního podílu.
Ať už se představitelé Googlu rozhodnout jakkoliv, je zřejmé, že budou postupovat velmi obezřetně, aby nebylo nijak ohroženo bezpečí samotných zaměstnanců ze strany tamních úřadů. Podle agentury Reuters by totiž výzkumný a vývojový tým čínského Googlu měl být zachován v případě ukončení jeho podnikání.
Přečtěte si také
Google hrozí Číně: Cenzuru nebudeme tolerovat, raději odejdeme
Válka Google versus Microsoft: hlavní zbraně akvizice a žaloby