Neelie Kroesová, dosavadní evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, která má na svědomí například průtahy kolem akvizice Oracle-Sun, končí ve své funkci. Nahradí ji španělský politik Joaquín Almunia, který je považován za nejlepšího komisaře předešlé Barrosovy éry. Podle některých komentátorů by však nemusel být natolik důrazný, jako jeho předchůdkyně. Je totiž členem tamní socialistické vlády.
Neelie Kroesová
Neelie Kroesová, nizozemská politička, která od roku 2004 zastává pozici evropské komisařky pro hospodářskou soutěž, ve své pozici od 26. ledna příštího roku končí. Poté bude mít v Evropské komisi na starost oblast digitalizace, informační komunikace a médii, kterou doposud zastávala Viviane Redingová. Tato pozice ovšem na rozdíl od hospodářské soutěže není považována za tolik významnou. Do její kompetence spadá především oblast informačních technologií, telekomunikační a online komunikace.
Následovníkem Kroesové se stane Joaquín Almunia, představitel španělské socialistické strany, který byl na přelomu 80. a 90. let ministrem pro veřejnou správu. Nyní měl v komisi na starost oblast ekonomických záležitostí, takže mimo jiné vyjednal také finanční pomoc krizí postihnutému Maďarsku z konce loňského roku.
Nový komisař, nová éra?
Podle komentátorů by ovšem jeho působení v komisi nemuselo být natolik nekompromisní, jako tomu bylo v případě Kroesové. José Manuel Barroso ho dokonce označil jako jednoho z nejschopnějších a nejzpůsobilejších komisařů v posledních pěti letech. Právě po pěti letech podle stanov Evropské unie probíhá obměna pozic komisařů, přičemž předseda komise je volen zástupci jednotlivých členských států.
Neelie Kroesová v posledních letech proslula především jako nekompromisní vymahatel práv a zákona v oblasti antimonopolního jednání. Po dlouhotrvajícím sporu se například společnost Microsoft rozhodla z velké části přistoupit na požadavky Evrospké komise a umožní uživatelům operačního systému Windows 7 zvolit si preferovaný internetový prohlížeč namísto integrovaného Internet Exploreru. V únoru 2008 navíc byla společnosti udělena pokuta ve výši 899 milionů euro, protože prý nedostatečně plnila dřívější nařízení ohledně monopolního postavení na evropském trhu.
V květnu letošního roku zase médii zahýbala zpráva, že komise udělila společnosti Intel rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy euro. Údajně měla totiž porušovat antimonopolní zákony a nabízet počítačovým výrobcům slevy, aby ve svých produktech nevyužívali čipy konkurence. Tím mělo docházet k porušování pravidel hospodářské soutěže. Soudní spor ještě nebyl ukončen, Intel totiž podal odvolání.
Akvizice Sunu zatím stále v nejistotě
V neposlední řadě nelze opomenout také průtahy kolem akvizice Sun Microsystems společností Oracle. Komise, potažmo Neelie Kroesová, se totiž obávají, že by transakce mohla ohrozit konkurenceschopnost databázového řešení MySQL. Této problematice se na ITBiz.cz pravidelně věnujeme. Z posledních informací vyplývá, že by představitelé Oraclu měli tuto akvizici ve čtvrtek 10. prosince před evropskými komisaři obhajovat.
Zatím není jisté, zda bude Kroesová požadovat, aby mohla situaci kolem akvizice rozřešit ještě coby komisařka pro hospodářskou soutěž, nebo zda konečné rozhodnutí ponechá svému nástupci. V polovině listopadu totiž komise prodloužila konečný termín pro vydání rozhodnutí až do 27. ledna, tedy den po oficiálním ukončení působení Kroesové v této oblasti.
Přečtěte si také
Oracle bude brzy před Evropskou komisí obhajovat akvizici Sunu
Oracle-Sun: Pohřbí EU svými průtahy celou akvizici?
EU udělila rekordní miliardovou pokutu společnosti Intel