Evropská komise (EK) minulý týden nečekaně zamotala hlavu představitelům softwarové společnosti Oracle. Navzdory očekávání se totiž rozhodla zahájit podrobné antimonopolní šetření plánovaného převzetí společnosti Sun. Rozjetý obchod tak může nabrat až několikaměsíční zpoždění, zákazníci Sunu nadále zůstávají v nejistotě a z celé situace tak zatím těží pouze konkurenční firmy, které na ně pořádají velkolepé nájezdy.
Dubnová dohoda společností Sun a Oracle rozvířila dění ve vodách počítačového odvětví. Oracle se rozhodlo koupit Sun poté, co od možné akvizice odstoupila společnost IBM, jednak protože zkrachovala jednání špiček obou firem, ale také v obavách před rozhodnutím antimonopolních orgánů. Nyní tyto orgány znova vstupují do hry a celý prodej Sunu komplikují.
Zatímco americké ministerstvo spravedlnosti (U.S. Department of Justice) akvizici bez výhrad v polovině srpna posvětilo, regulační orgán Evropské Unie, Evropská komise (EK), zahájil její podrobné zkoumání. Podle zákona má na vynesení konečného rozhodnutí čtyři měsíce, je tedy docela možné, že se celý akviziční vlak až do 19. ledna zcela zastaví.
Za vším hledej MySQL
Neelie Kroesové, evropské komisařce pro hospodářskou soutěž, leží v žaludku především osud MySQL, což je světově nejpopulárnější open source databázový produkt. Podle ní by převzetí Sunu mohlo přinejmenším ohrozit jeho postavení na trhu. Oracle totiž nabízí vlastní komerční databázové řešení a MySQL mu tedy v podstatě konkuruje a ubírá podíl. Z tohoto pohledu je snaha komise o řádné přezkoumání problému zcela pochopitelná, není přece v zájmu svobodného trhu, aby MySQL zaniklo. Podle jiných názorů jde však o krátkozraké rozhodnutí.
„Toto je přesně ten problém, kterému Evropská komise nebo ministerstvo spravedlnosti nerozumějí. Neznají totiž dobře samotný trh,“ uvedl pro server InternetNews.com James Staten, analytik společnosti Forrester. Podle něj je trh mnohem dynamičtější a rozhodně neznamená, že pokud velký hráč převezme jiného, znamená to automatické zúžení trhu.
Oracle by pochopitelně mohlo okamžitě MySQL odstřihnout, ale nic by takto v podstatě nevyřešilo. Tím, že jde o otevřený kód, je rozšířený po celém světě. MySQL by se tak vydalo svou vlastní cestou, bez podpory Sunu, potažmo Oraclu. Využívat a měnit ho totiž může kdokoliv, od obyčejného nadšence či studenta po velké korporace typu Microsoft.
Komisařka Neelie Kroesová je v podobných záležitostech nekompromisní
V případě MySQL navíc nejde z pohledu trhu o nic velkého, v žebříčku nejrozšířenějších databází se díky svému minoritnímu podílu nedostane ani do první desítky. Jeho odhadovaná cena v souvislosti se společností Sun je zhruba 300 milionů dolarů, což pro tak velkého hráče, jakým je Oracle, představuje zanedbatelnou částku.
Neelie Kroesová si však dává záležet, aby vynikl onen dodatek „nejrozšířenější open source databáze“, který celému problému neúměrně přidává na důležitosti. A to i přesto, že motivace Oraclu jakkoliv odstavit MySQL by byla minimální.
Kroesová vs. Varneyová
Rozhodnutí komisařky Kroesové, které některými pozorovateli bývá dokonce označováno za nepodložené, nabývá na své nepochopitelnosti také v kontrastu s již zmiňovaným americkým ministerstvem spravedlnosti. Prezident Obama krátce po svém nástupu zrušil velmi přísná pravidla pro posuzování antimonopolních kroků na trhu, která zanechala Bushova administrativa. To měl být začátek „nové éry porozumění“ právě mezi Bruselem a Washingtonem. Pod rukama Christine Varneyové, šéfky amerického antimonopolního úřadu, která před časem ostře kritizovala nedostatečně rázné prosazování antimonopolních zákonů, navíc prošla celá záležitost Oracle-Sun bez problémů.
Je tedy s podivem, proč se evropská komisařka, která měla k posouzení prakticky stejné materiály, tolik upíná právě k nepodstatnému MySQL. Navíc ve světle toho, že jakékoliv oddalování dokončení akvizice má velmi nepříznivé dopady nejen na samotný Sun, ale také na jeho zákazníky.
Zatím těží hlavně konkurence
Krátce po oznámení dohody totiž konkurenční společnosti IBM, Hewlett-Packard (HP) a Dell doslova odstartovaly lov na zákazníky Sunu. Oracle sice oznámil, že zachová hardwarovou jednotku Sunu a bude do ní dále investovat, zatím však nezveřejnil žádné podrobnější informace, například ohledně produktů. Čeká totiž na dokončení akvizice, a zákazníci tak zůstávají v nejistotě.
„Toto je jedinečná příležitost k přebrání zákazníků. Konkurence se jich snaží získat co možná nejvíce do doby, než Oracle převzetí dokončí,“ říká James Staten. Prakticky ihned poté, co byla akvizice oznámena, společnost IBM narychlo sestavila seznam tří stovek nejvýznamnějších zákazníků Sunu a zacílila na ně své slevové akce a další výhodné nabídky. Při vyřazení serverů společnosti Sun například nabízeli i statisícové prémie. Podle IBM se jim jen ve 2. čtvrtletí takto podařilo přetáhnout na pět desítek zákazníků.
Pozadu s podobnými nabídkami a promo akcemi rozhodně nezůstávají ani HP a Dell. A manažeři IT na to slyší. Zatímco Oracle ohledně plánů s hardwarem Sunu zarytě mlčí, konkurence nabízí jistotu. Doplácí na to samozřejmě především Sun, kterému závratně klesají příjmy a podíl na trhu se servery. Zatímco podle analytické společnosti IDC zažil tento trh ve 2. čtvrtletí propad kolem 30 procent, prodeje Sunu meziročně klesly o 37 procent. Tržní podíl navíc klesl z 11 na 10 procent. Ve světle posledních informací to však může být jen začátek.
Larry Ellison musí mít hlavu plnou starostí
Sun bez kormidla
Prošetřování komise navíc vrhá Sun do zvláštního mezidobí bez jasného směrování, což bezesporu opět nahrává především konkurenci. „Je to složité, protože se snažili obchod dokončit co nejrychleji. Oracle má připravený integrační plán a prodejci Sunu očekávali v následujících měsících již pevné vedení,“ říká James Staten. Pokud se bude čekat až na lednové rozhodnutí, bude muset vzít Sun vše opět do vlastních rukou.
V nezáviděníhodné pozici se ocitá také šéf Oraclu Larry Ellison i další vysocí představitelé této společnosti. Zatím se totiž k budoucnosti Sunu prakticky nemohou vyjadřovat. Sami musí být rozhodnutím komise překvapeni a jakékoliv predikce by jim mohly ubrat na důvěryhodnosti. Příští měsíc se navíc v San Franciscu koná konference Oracle OpenWorld, která pravděpodobně celé napětí ještě umocní.
Představitelé Oraclu zatím odmítli situaci jakkoliv komentovat. Společnost pouze vydala krátké tiskové prohlášení, ve kterém v podstatě jen poukazuje na skutečnost, že americké ministerstvo ani akcionáři Sunu v transakci neshledali žádný problém.
Vynést jakékoliv hodnocení směrem k Evropské komisi, potažmo komisařce Kroesové, je v tomto okamžiku velmi problematické. Rozhodně se však přinejmenším nabízí otázka, zda v tomto případě plní svou funkci ochránce trhu, nebo jen na úkor Oraclu a Sunu nekompromisně vynucuje svou dozorčí nadřazenost. Na rozdíl od českých politických představitelů vyjadřujících se k nedávnému rozhodnutí Ústavního soudu však nebudeme vytvářet předčasné závěry.
Přečtěte si také
Sun Microsystems: Když síť je počítačem
Co bude se Sunem pod vládou Oraclu?
Po odkoupení Sunu se ozývají hlasy za osamostatnění OpenOffice.org