Společnost Eset, známý poskytovatel bezpečnostního software, upozornila ve své nové zprávě na nebezpečí, kdy jsou uživatelé internetu ohroženi novou hrozbou, která se projevuje modifikací internetového prohlížeče. Report firmy Eset informuje také o stavu informační bezpečnosti v České republice a na Slovensku.
Dle aktuální zprávy se v Česku a na Slovensku již druhý měsíc nejvíce šíří hrozba pocházející ze strany trojana Bredolab.
Conficker stálou hrozbou
Statistika Eset ThreatSense.Net, která sbírá anonymní statistické balíčky obsahující informace o typu a počtech infiltrací zachycených na počítači daného uživatele, vyhodnotila v červenci jako největší rozšíření infiltrace Win32/Conficker, a to s celosvětovým podílem 10,67 % ze všech detekovaných hrozeb. S vysokou frekvencí se stále šíří hrozby, které pro své spuštění využívají funkci autorun.inf operačního systému Windows od redmondského výrobce Microsoft.
Takové škodlivé kódy mají většinou podobu trojských koní a ESET je souhrnně označuje jako INF/Autorun. V červnu byl jejich podíl na všech zachycených počítačových hrozbách 8,39 %. Třetí místo celosvětově v červenci patřilo opět různým variantám trojských koní útočících na online hry a jejich uživatele – Win32/PSW.OnLineGames (7,92%).
Novinkou v první pětce hrozeb je umístění infiltrace Win32/FlyStudio. Hrozba je navrhnutá tak, aby modifikovala informace v internetovém prohlížeči. Je schopná měnit požadavky na vyhledávání s cílem doručit uživateli co nejvíce nevyžádané reklamy. FlyStudio je skryptovací jazyk využívaný zejména v Číně.
A jaká je situace na poli bezpečnosti v Česku a na Slovensku? Oba státy se liší oproti výsledkům evropských statistik. Vládne zde totiž Win32/TrojanDownloader.Bredolab.AA. V červenci ovládal místní statistiky hrozeb s podílem 6,48 %. Tento malware se sám umisťuje do běžících procesů v počítači a snaží se vypnout bezpečnostní programy.
Letní nebezpečí při práci s WiFi připojením
Producent bezpečnostních řešení Eset jen nedávno informoval o letní hrozbě plynoucí z připojení k internetu v takzvaných WiFi zónach. Práce na počítači je v takových místech především v létě vítanou změnou oproti kancelářskému prostředí. Studie Eset upozornila, že venkovní surfování není bezpečné, respektive že bezpečnost není zaručena.
Výzkum ABI Research říká, že je Wi-Fi hotspotů stále více. Největší nárůst byl zaznamenán v Evropě, přičemž minimálně jeden WiFi hotspot existuje v každém větším městě Evropy či na Blízkém východě. Podle Juraje Malcha, vedoucího Virus Labu společnosti ESET, je jednou z nejhorších hrozeb takzvaný man-in-the-middle útok.