Dva největší výrobci počítačů, společnosti Hewlett-Packard a Dell, se ve sporu o textový editor Word postavili na stranu Microsoftu. Ten má totiž v souvislosti s nedávným soudním rozhodnutím od poloviny října nařízeno přestat ve Spojených státech svou aplikaci prodávat, protože údajně porušuje patentovanou technologii. Podle obou společností by toto rozhodnutí mohlo narušit celý počítačový ekosystém či dokonce ohrozit data uživatelů.
Sídlo Microsoftu v Redmondu ve státě Washington
Společnosti Hewlett-Packard (HP) a Dell v průběhu minulého týdne federálnímu odvolacímu soudu (Federal Circuit Court of Appeals) předložili svá stanoviska jako amicus curiae („přítel soudu“), která se zabývají možným zrušením dřívějšího rozhodnutí texaského soudu. Podle toho má Microsoft po 10. říjnu přestat prodávat své aplikace Word 2003 a Word 2007. V případě, že nařízení zrušeno nebude, navrhují alespoň oddálení termínu o čtyři měsíce.
Výrobci: Realizace nařízení je náročná
„V případě, že by nařízení bylo na nejbližším slyšení, které proběhne 23. září potvrzeno, navrhuje společnost Hewlett-Packard prodloužení doby jeho plnění na 120 dnů od rozhodnutí soudu,“ stojí v dokumentu, který HP předložilo. Výrobce v něm dále uvádí, že pokud by byl Microsoft nucen přestat obě verze Wordu nabízet, musel by rovněž on pozměnit softwarovou výbavu, které na nové počítače instaluje. Řada z nich má totiž přeinstalovaný kancelářský balík Microsoft Office, jehož je Word součástí.
V podobném duchu se vyjadřuje také společnosti Dell. Uvádí, že pokud by Microsoft musel provést ve své aplikaci změny, bylo by potřeba učinit zásahy do image souborů pevných disků, které výrobci využívají k instalaci softwaru. „Takové změny by si však vyžádaly rozsáhlé a časově náročné testovaní.“
Spor o patent se táhne přes dva roky
Soudní spor, do kterého se HP i Dell rozhodli nestranně vstoupit, je přitom více než dva roky starý. V roce 2007 podala softwarová společnost i4i žalobu na Microsoft s tím, že porušuje její patent týkající se vytváření XML dokumentů. K zásadnímu vývoji došlo v květnu, kdy texaský soud rozhodl ve prospěch i4i a Microsoftu uložil náhradu škod ve výši 200 milionů dolarů. Před necelými třemi týdny pak okresní soudce Tyler Division po přezkoumání případu přidal k pokutě dalších 90 milionů dolarů a nařídil zákaz prodeje Wordu ve Spojených státech.
Právě tento zákaz však představuje největší problém. Podle obou počítačových výrobců by totiž neovlivnil pouze Microsoft, ale mnoho dalších oblastí. V tomto směru se vyjádřil i Microsoft, když podával svou žádost o odložení nařízení. Podle něj by neovlivnilo pouze prodeje balíku Office, ale prodeje všech významných partnerů. Mezi ty patří také HP a Dell.
Komplikace nejen pro Microsoft
Zástupci obou počítačových výrobců zatím odmítli celou záležitost jakkoliv komentovat. Je však zřejmé, že by pro Dell i HP bylo velmi obtížné se s říjnovým termínem vyrovnat. Poté, co by od Microsoftu obdrželi upravenou verzi Wordu, museli by připravit a otestovat nové image soubory, poté novými počítači zaplnit distribuční kanály a zároveň stáhnout počítače se starou verzí softwaru. Proto pravděpodobně uvádějí zmiňovaných 120 dnů.
Samotný Microsoft přitom už po květnovém rozhodnutí uvedl, že upravit Word tak, aby příslušný patent neporušoval, by trvalo nejméně pět měsíců. Podle společnosti i4i by stačil čas mnohem kratší. Nejbližší slyšení v tomto sporu je naplánováno na 23. září.
Přečtěte si také
Prodloužení podpory IE6: dýka do zad bojovníků za jeho odchod
Microsoft má novou zbraň: vyhledávač Bing
Microsoft brzy spustí online podobu svých aplikací