Michael Dell, zakladatel a výkonný ředitel amerického počítačového výrobce Dell počátkem tohoto týdne oznámil, že společnost plánuje pokračovat v dalších významných akvizicích. Poslední akvizici ve výši 3,9 miliard dolarů společnost oznámila před necelým měsícem. Současně chce Dell také během dvou let snížit finanční výdaje společnosti o 4 miliardy dolarů.
Výkonný ředitel a zakladatel společnosti Michael Dell
„Disponujeme týmem talentovaných lidí, včetně těch, kteří v Dellu působí velmi dlouhou dobu a dobře tedy vědí, které transakce v minulosti byly úspěšné a které ne,“ uvedl v úterý Michael Dell, výkonný ředitel společnosti Dell. Nové akvizice by podle něj měly především navýšit prodeje podnikovým zákazníkům a společnost plánuje také investice do oblasti zdravotní péče.
Dell chce růst díky akvizicím
Poslední akvizici oznámil Dell zhruba před třemi týdny. Za 3,9 miliardy dolarů koupí společnost Perot Systems, poskytovatele služeb a řešení v oblasti IT. Jde přitom o největší akvizici v téměř 25leté historii společnosti, kterou následuje obchod z roku 2008, kdy Dell za 1,4 miliardy dolarů odkoupil výrobce úložných zařízení EqualLogic. Pro své další akvizice druhý největší světový výrobce počítačů najal i významného obchodníka Davida Johnsona, který dříve působil v IBM.
Podle agentury Bloomberg koupě společnosti Perot Systems, která se mimo jiné specializuje také na prodej počítačových systémů zdravotnickým zařízením, zlepší postavení Dellu právě v této oblasti a sníží jeho závislost na prodeji počítačů bežným zákazníkům. Lákavá byla nepochybně také možnost získání části finančních prostředků ze stimulačního balíčku pro zdravotnictví ve výši 20 miliard dolarů, který z důvodu nepříznivého ekonomického vývoje odklepli američtí zákonodárci.
„Pokud se podíváte na oblast zdravotní péče, zjistíte, že se tady nachází nejméně IT ze všech odvětví. Proto tady vidíme potenciál velkého růstu,“ uvádějí představitelé společnosti Dell. Podle analytiků se tímto krokem snaží Dell především dostihnout své konkurenty. Přichází však o něco později, než měl. Například Hewlett-Packard už minulý rok koupila technologickou společnost Electronic Data Systems (EDS) za více než 13 miliard dolarů a významně upevnila svou pozici.
Kromě počítačů se Dell nejspíš pokusí prorazit také na trhu se smartphony. Americký list The Wall Street Journal minulý týden přinesl informaci, že společnost spolupracuje s operátorem AT&T na mobilním zařízení postaveném na operačním systému Google Android. Žádné oficiální oznámení se však zatím neuskutečnilo.
Miliardové úspory kvůli krizi
Michael Dell také ve středu oznámil, že je přesvědčen o příležitostech k dalšímu snížení výdajů společnosti a to až o 4 miliardy do roku 2011. Když Dell oznamoval svůj plán úspor v březnu tohoto roku, hovořilo se zhruba o třech miliardách. „Čtyři miliardy vypadají docela reálně a zřejmě by se podařilo najít i další oblasti, kde ušetřit,“ říká Michael Dell.
Dell byl jednou z posledních technologických společností, která zareagovala na negativní dopady ekonomické recese vytvořením plánu pro snížení prostředků na výdajové straně. Nyní jeho výkonný ředitel hovoří o tom, že se situace stabilizuje, ale stále existuje několik nesplněných závazků, především v Evropě.
Přečtěte si také
Dell a HP se ve sporu přidávají na stranu Microsoftu
Dell díky Twitteru vydělal více než tři miliony dolarů
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys