Společnost Trend Micro, která dodává řešení antimalware, znovu otevřela zastoupení v České republice, a přidala k nim i evropské výzkumné laboratoře v Praze.
Společnost Trend Micro je na trhu s antimalwarem od roku 1995 a pokrývá trh s antimalwarem od ochrany koncových bodů běžných uživatelů (segment consumer) přes segmenty SMB, podniky střední velikosti (midsize) až po kategorii enterprise, která dnes také tvoří majoritu jejích příjmů – 67 % a vykázala mezi lety 2015-2016 mírný, 3% nárůst oproti segmentu consumer.
Trend Micro dnes poskytuje tzv. vrstvenou ochranu od serveru přes síť až po koncové body. Pro rok 2017 předvídá, že největší nárůst bude opět v ransomwaru, který bude zasahovat kromě počítačů i mobilní zařízení a IoT včetně bezpečnostních kamer a nejrůznějších průmyslových zařízení (SCADA).
Předpovědi útoků od Trend Micro
Nejvíce útoků proti počítačům je na software od Microsoftu a Adobe, avšak klidní by neměli být ani uživatelé Apple, protože nárůst útoků proti této tržně rostoucí platformě byl mezi lety 2015-2016 dvojnásobný, přestože útoky proti Apple zdaleka nedosahovaly četnosti útoků proti MS a Adobe.
Trend Micro tyto předpovědi nečte z křišťálové koule, ale získává je od svých odborníků z výzkumných laboratoří. Provádí totiž analýzu chování hrozeb (behavioral analysis) v chráněném prostředí (sandbox), kde zkoumá chování současného malwaru. Nový malware, který ještě neznáme, totiž může využívat „stavební bloky“ tohoto současného, v podstatě starého malwaru, a vykazovat tak podobné chování.
TrendLabs v Praze
Společnost Trend Micro tedy kromě znovuotevření svého zastoupení v České republice ještě založila svoje další výzkumné laboratoře v Praze a formuje zde nový výzkumný tým. Evropský bude sedět v Praze a bude se orientovat na APT (Advanced Persistent Threats); mezinárodní výzkumný tým sedí od roku 2007 v texaském Austinu.
DVLabs se angažují i v Zero Day Atacks Initiative (útoky nultého dne – tj. útoky dosud neznámých hrozeb, které v podstatě neznáme). DVLabs nyní poskytují zhruba 40 % obsahu Digital Vaccine zejména pro zařízení Tipping Point typu IPS (Intrusion Prevention System), které je určeno pro kategorii zákazníků enterprise a před časem jej koupila od Hewlett-Packard. Díky výše popsaným analýzám malwaru například Trend Micro tvrdí, že je schopna ochránit zákazníka prostřednictvím zařízení Tipping Point už v současné aktualizaci proti hrozbám, které mohou přijít třeba až za půl roku.