Jaký software potřebuje 10 z 10 finančních ředitelů? Na to se snažila dát odpověď konference IT pro finance, kterou pořádala Česká asociace pro finanční řízení – CAFIN. Vše se točilo okolo kontrolingu.
Pohled do budoucnosti dal prof. Vladimír Mařík z ČVUT a současně také CEO firmy CertiCon ve své úvodní přednášce Směrem ke společnosti 4.0. Nejprve položil otázku, kudy směřuje naše společnost ve srovnání s celosvětovým pokrokem a hned odpověděl, že bez kontrolingu to nejde, kterou pak začlenil do širších souvislostí kybernetiky a umělé inteligence.
Internet je v u nás od roku 1992, kdy jsme se připojili přes Vídeň a v roce 1997 přišel digitální mobil, který už umožňoval komunikaci v síti. Od té doby dochází k neustálé konvergenci komunikačních, počítačových a automatizačních technologií. Mooreův zákon, empirické pravidlo o exponenciálním růstu výpočetního výkonu obvodů v elektronice, podle něj stále platí (tj. že zhruba každých 18 měsíců dojde ke zdvojnásobení počtu tranzistorů v čipech), za nějakých deset let však už nebudeme moci zvyšovat jejich kapacitu a zrychlovat je, protože se dostaneme na hranici fyzikálních vlastností a atomovou úroveň.
Průmysl 4.0
Pro pokrok je kritická infrastruktura. Do toho přichází „digitální – virtuální dvojče“ či virtuální softwarový obraz, kde spolu tato virtuální dvojčata komunikují. Hlavní myšlenkou je totální prosíťování a vzájemná komunikace autonomních jednotek. Průmyslové roboty první generace jsou nahrazovány roboty kooperativními. I pro Průmysl 4.0 je předpokladem síťová komunikační infrastruktura a digitalizace. V první fázi této revoluce je virtualizace a znalostní integrace a optimalizace, druhou fází je učení se ze zkušeností. V současné době jsme podle Maříka v přechodu od první do druhé fáze.
Každý stroj, transportní zařízení, poloprodukt, produkt, jsou reprezentovány ve virtuálním světě jako softwarový agent. Agenty obsahují veškerou informaci o daném elementu, přičemž sledují globální cíl složitého systému na základě vzájemné komunikace, přičemž moderní složité systémy ve druhé fázi jsou složeny z inteligentních autonomních subsystémů. Výrobní systém budoucnosti tak může dostat instrukci „zkrať do 6 měsíců čas výroby o 10 % (a poraď si sám!)“.
Nahradí umělá inteligence finančního experta?
Teoretici a filozofové sní o obecné umělé inteligenci, jakési mystické entitě, která přijde a zázračně pomůže řešit problémy. Přijde snad taková umělá inteligence, jaká by nahradila člověka, například finančního poradce. Podle Maříka rozhodně nepřijde, protože takovéto stroje nemají emoce, intuici, které jsou nezbytnými podmínkami.
Čtvrtá průmyslová revoluce přináší myšlenky a technologie, které zasáhnou do další oblasti „vně továrny“, například dopravu a logistiku, chytrá města, energetiku a zdravotní péči.
Úkoly k řešení
Technologie už máme nebo je můžeme koupit, mentální model jsme však nevyměnili. Zůstává řada úkolů a dopadů na vzdělávání, trh práce, oblast systémové bezpečnosti, výzkum a inovace.
Odborné přednášky
Po Vladimíru Maříkovi přednesli zástupci řady firem a institucí svá řešení a případové studie ohledně ERP, včetně digitální transformace a přínosů bezpapírových řešení, systémů business intelligence, dataminingu, oborových řešení a efektivní správy firemních výdajů.