Czech Space Year sice koncem letošního roku končí, aktivity agentury CzechInvest, který vyvrcholil týdnem Czech Space Week rozhodně nekončí. Jak budou pokračovat naše kosmické aktivity, které mají i komerční využití, jsme se dozvěděli od Terezy Kubicové, ředitelky Odboru malých a středních podniků a interních projektů agentury CzechInvest.
Letošní rok 2018 byl ve znamení Czech Space Year, který de facto skončil jedním hektickým týdnem Czech Space Week. Co bylo účelem této dosti medializované akce a jaký byl výsledek?
Czech Space Year i jeho vrchol Czech Space Week měl za cíl hned několik věcí – v prvé řadě nám šlo o popularizaci kosmických aktivit, tedy o to, aby se o kosmických aktivitách dozvědělo co nejvíce lidí. Další cílovou skupinou byla česká kosmická komunita, které jsme chtěli ukázat potenciál pro spolupráci a možnost navázání nových kontaktů. V praxi to tedy znamená, že jsme formou veletrhu a B2B meetingů propojili zavedené české firmy s našimi start-upy. V neposlední řadě jsme chtěli prezentovat představitelům státní správy, jaký potenciál kosmické aktivity mají a že se rozhodně vyplatí je podporovat, případně přemýšlet o navýšení příspěvku do Evropské kosmické agentury. Myslím, že akce byla úspěšná a tímto směrem bychom se určitě rádi ubírali i nadále.
Když něco končí, zároveň i další začíná. Jak bude pokračovat CzechInvest ve spolupráci s ESA nadále?
CzechInvest bude nadále provozovat inkubátor ESA BIC Prague a jeho pobočku v Brně. Určitě se nebráníme ani případnému rozšíření do dalších krajů. Máme určitě i další plány, které rozvíjíme společně s Ministerstvem dopravy, které je garantem kosmických aktivit v České republice.
Česká republika už dlouhou dobu spolupracuje s ESA. Na jednu stranu to něco stojí, na druhou stranu přináší. Jaká je podpora naší účasti na kosmickém výzkumu ze strany státu a co to přináší nám? Na tiskové konferenci sdělil představitel ESA, že jedno euro vynaložené do kosmického programu se vrátí šestkrát.
Toto by bylo téma, o kterém bychom mohli mluvit hodně dlouho. Ve zkratce, do ESA odvádí Česká republika asi 40 milionů EUR, které jsou pak různě rozdělovány a je z nich financovaný kosmický výzkum, konkrétní projekty a řada dalších aktivit. Je zde obrovský potenciál pro české firmy a myslíme si, že by se ho dalo využít určitě více než doposud. Právě na tom bychom s Ministerstvem dopravy moc rádi spolupracovali. To, že se jedno euro vrátí šestkrát určitě není přehnané tvrzení. Pro zajímavost – u financování start-upů se v tomto sektoru v oblasti návratnosti mluví až o padesátinásobku.
Vaše akce nefinancuje jen stát, ale i řada firem. Které z nich jsou v podpoře nejaktivnější? Existuje také nějaká reciprocita v přínosech i v tomto případě?
Přesně tak, letos poprvé se nám, opět především díky velké pomoci Ministerstva dopravy, podařilo získat soukromé zdroje. Generálním partnerem byla firma OHB a hlavními partnery pak Thales Alenia Space, Honeywell, SAB Aerospace a IBM. Czech Space Week přilákal opravdu velká jména. Co se týká spolupráce, určitě jsme zatím nejvíce spolupracovali se společností IBM, se kterou děláme řadu hackathonů a jiných akcí. Teď nicméně velmi intenzivně rozjíždíme spolupráci se SAB Aerospace a věřím, že i s ostatními partnery budeme ve spolupráci pokračovat.