Výrobce počítačových čipů AMD tento týden uvedl nové šestijádrové procesory Opteron pro počítačové servery a otevřel tak další kapitolu dlouholeté války s mnohem větším rivalem, společností Intel. Bujaré oslavy představitelů AMD však zřejmě nepotrvají dlouho, Intel už na příští rok plánuje procesory osmijádrové. Trh se servery navíc v současné době zažívá obrovský pokles prodejů a analytici očekávají, že celý letošní rok bude v tomto směru velmi slabý.
AMD počátkem týdne představilo svůj zatím poslední příspěvek na trh počítačových serverů: šestijádrové procesory Opteron. Tento model byl vyvíjen pod kódovým označením Istanbul a společnost ho původně plánovala uvést až v druhé polovině roku. Díky rychlejšímu vývoji se však na trh dostává s několikaměsíčním předstihem. AMD jakoby se snažilo dokázat, že žádné jeho interní problémy neexistují, případně se snaží o nápravu reputace po výrazném zpoždění a čtyřjádrových procesorů s jádrem Barcelona.
Nové procesory Opteron by podle slov AMD měly být až o 34 procent rychlejší, než jejich předchůdci, a přímo by měly konkurovat šestijádrovým procesorům Intel Xeon, které byly představeny loni. Nová řada Opteronů je uzpůsobena pro servery, které jsou postaveny na dvou, čtyřech nebo osmi čipech, zatímco procesory Xeon jsou určeny pro výkonnější servery se čtyřmi nebo osmi čipy.
Jejich cena se bude pohybovat od 455 do 2649 dolarů a první servery, které budou na těchto procesorech postaveny, by se měly objevit už během pěti měsíců. Mezi výrobce, kteří již takové servery potvrdili, patří například Hewlett-Packard, Dell či Sun Microsystems.
Istanbul zřejmě konkurenční Intel neohrozí
Z pohledu vedení AMD může být toto předčasné uvedení nových procesorů vypadat velmi progresivně a strategicky výhodně, nicméně tato radost zřejmě nebude mít dlouhého trvání. Intel totiž v prvním čtvrtletí roku 2010 plánuje představit velmi výkonné modely s osmi jádry označované jako Nehalem NX.
Podle analytiků navíc není pravděpodobné, že by si AMD díky novým procesorům dokázalo nějak výrazně ukrojit ze současného podílu Intelu. „Istanbul sice dává AMD docela velkou naději k prosazení, ale nemyslím si, že by to mohlo pozici Intelu ohrozit,“ říká David Kanter, analytik společnosti Real World Technologies. Podle něj je velmi obtížné Intel ve výkonnostních testech porazit, navíc má k dobru technologii, která každému jádru umožňuje souběžně zpracovávat více instrukcí. Tou zatím AMD nedisponuje.
Společnost AMD se na poli počítačových serverů výrazněji prosadila před šesti lety, když představila právě rodinu procesorů Opteron. Záhy však musela svůj získaný podíl bránit, když Intel v roce 2004 uvedl vlastní 64bitové procesory. Další období pak bylo především ve znamení konkurenčního boje, kdy se oba výrobci předbíhali v tom, kdo uvede výkonnější a zároveň levnější čip, případně kdo dokáže vtěsnat více jader do jednoho procesoru.
Na začátku desetiletí Intel trhu serverových x86 procesorů s podílem více než 95 procent zcela dominoval. Pak v roce 2003 přišly již zmíněné první Opterony a AMD dokázalo získat čtvrtinový podíl (zhruba polovina roku 2006). V současné má podle údajů analytické společnosti IDC Intel přibližně 89procentní podíl a AMD dodává zbylých 11 procent procesorů. Právě zmiňované zpoždění Barcelony sehrálo v tomto poklesu docela významnou roli.
Prodeje serverů v 1. čtvrtletí: největší pokles v historii
Do konkurenčního boje navíc v posledních měsících výrazně zasahuje nepříznivá ekonomická situace, která nutí řadu firem redukovat investice do nového počítačového vybavení. Podle posledních výsledků analytické společnosti Gartner se celosvětové prodeje serverů v 1. čtvrtletí 2009 meziročně propadly o více než 24 procent, což představuje vůbec největší pokles v historii. V oblasti EMEA (Evropa, Střední východ a Asie) klesly dodávky serverů dokonce o 29 procent.
„Významný pokles, který byl poprvé zaznamenán ve 4. čtvrtletí minulého roku, pokračoval až do začátku toho letošního,“ komentoval výsledky Jeffrey Hewitt, výzkumník Gartneru. Podle něj se sice nepříznivá situace očekávala, ale v menší míře. Vše potvrzují také čísla společnosti IDC, která hovoří o poklesu celosvětových prodejů serverů dokonce o 26,5 procent.
Situace mezi jednotlivými výrobci se naproti tomu příliš nezměnila. Největším dodavatelem zůstal Hewlett-Packard s podílem 30,8 procent, následovaný společností Dell s podílem 22,2 procent. Na dalších místech se umístilo IBM (13,4 procent), Sun Microsystems (3,5 procent) a Fujitsu Siemens (3,4 procent).
V žebříčku tržeb naopak vítězí IBM (3,11 miliard dolarů), následuje Hewlett-Packard (2,92 miliard), Dell (1,23 miliardy), Sun Microsystems (0,98 miliardy) a Fujitsu Siemens (0,59 miliardy). Všichni výrobci zaznamenali v posledním čtvrtletí dvojciferný meziroční pokles tržeb. Ten se pohyboval od 18,3 procent v případě Fujitsu Siemens po 26 procent, který zaznamenal Sun Microsystems.
Tenis s čipem místo míčku
Přestože obě analytické společnosti očekávají v druhé polovině roku výrazné zlepšení situace, zůstane rok 2009 celkově velmi slabý. Přímo dotčeni tak budou i samotní výrobci počítačových čipů. Zatímco trh serverových x86 procesorů měl v roce 2008 hodnotu 5,7 miliard dolarů, pro rok 2009 se očekává pokles až o 22 procent na 4,45 miliard. Bude proto důležité, jak si s nepříznivou situací AMD a Intel poradí.
Analytici se však vesměs shodují, že pozice výrobců čipů se příliš nezmění. Nathan Brookwood ze společnosti Insight 64 dokonce zápolení přirovnává k vrcholovému tenisu: „Když si obě společnosti povedou dobře, bude to jako sledovat tenisový zápas Rogera Federera a Rafaela Nadala. Dokud jeden z nich vyloženě neudělá chybu nebo se mu nepovede senzační střela, budeme svědky dlouhého a vyrovnaného setu.“